Skip to content

Firma BCSystems Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Grzybowskiej 43A/84 w Warszawie (00-855) wpisana jest do rejestru przedsiębiorstw prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy KRS pod numerem 0000307969, NIP 5272579175, Regon 141442332. Rejestr Instytucji Szkoleniowych nr 2.14/00038/2009. Wysokość kapitału zakładowego 297 000,00 PLN.

Kontakt

szkolenia@pierwszapomoc.pl
+48 573 432 112
ul. Grzybowska 43A, 00-855 Warszawa

Nasza siedziba

Dezynfekcja Rąk MZ

Koronawirus – co robić i jak nie dać się zwariować…

Loading

Koronawirus – niewątpliwie będzie to słowo roku 2020. Odmieniany przez wszystkie przypadki i obecny w zasadzie już wszędzie w przestrzeni publicznej. Zdominował nie tylko media, ale także działania i zachowania nas wszystkich.

Co to jest koronawirus?

Koronawirusy są drobnoustrojami, które wywołują różnego rodzaju infekcje układu pokarmowego i oddechowego, zarówno u ludzi  jak i zwierząt. U ludzi mogą powodować infekcje układu oddechowego, których przebieg w większości jest łagodny, a rzadziej skutkują one śmiercią. Obecnie niedostępne są szczepionki, które mogłyby zapobiegać zarażeniu koronawirusami lub je leczyć.

Dane, dane, dane… i wszechobecny zalew informacji.

W dzisiejszych czasach dostęp do informacji jest łatwy. Ta łatwość sprawia, iż zalewani jesteśmy ze wszystkich stron wiadomościami, które nie zawsze są informacjami prawdziwymi. Sensacja goni sensację, a informacja krytyczna jest tą, która przyciąga największą liczbę odbiorców. Często też możemy spotkać nagłówki, w których używa się „niedopowiedzenia” lub tytuł jest mylący – byleby użytkownik kliknął w link. Niestety tak dzieje się również i z informacjami dotyczącymi koronowirusa.

Zalew takich informacji powoduje nasz niepokój i może prowadzić do nieracjonalnych zachowań. Żyjemy w napięciu i stresie. Co zatem zrobić? Zachowaj spokój zgodnie z zasadą: Co za dużo to niezdrowo. Koronawirus to temat medialny, im więcej informacji otrzymujesz nt. zagrożenia tym bardziej nieracjonalne możesz oceniać sytuację i działać. Nie oznacza to, że masz nic nie robić. Ogranicz się do faktów i rzetelnych źródeł informacji. Nie czytaj każdej wiadomości na ten temat. Skup się na faktach i danych podawanych w oficjalnych źródłach. Dostosuj swoje działania do Twojej sytuacji. Postaraj się ograniczyć np. ilość czytanych informacji. Jeden raz dziennie w zupełności wystarczy i ograniczy „nakręcanie się” tematem :).

Kilka tygodni mobilizacji i być może powrócimy do normalności ?

Tego nikt nie wie, natomiast musimy przebrnąć przez zmianę naszych dotychczasowych przyzwyczajeń i zachowań. Jak każda zmiana jest ona uciążliwa i wydająca się kolejnym problemem, ale za kilka tygodni stanie się standardem, więc warto w trosce o własne i innych zdowie zmienić kilka nawyków.

Jak postępować ? – zasady, nad którymi być warto się zastanowić.
  1. Przede wszystkim zastosuj prostą zasadę – Nie muszę, nie dotykam 🙂. Nie należy dotykać wszelkiego rodzaju przycisków powszechnego użytku np. guzików w windzie, przycisków „stop” w autobusach, włączników światła, dzwonków etc. Część specjalistów zaleca dotykanie takich przycisków „kostką zgiętego palca” lub przy użyciu innych przedmiotów np. kluczy. Jeśli tankujesz samochód użyj jednorazowych rękawiczek dostępnych na stacjach. Podczas płacenia korzystaj w miarę możliwości z płatności bezgotówkowych bez konieczności podawania PIN. Klamki i drzwi w miejscach publicznych – czasami uda się otworzyć używając łokcia lub biodra :).
  2. Pamiętaj o urządzeniach, z których korzystasz. Warto od czasu do czasu może wyczyścić telefon, tablet lub komputer. Przedmioty te zabierasz ze sobą w różne miejsca, ale istnieje także możliwość, że miały kontakt z innymi osobami. Nie korzystaj z telefonu podczas spożywania posiłków.
  3. Koniecznie nie zapominaj o osobach, które są w grupach podwyższonego ryzyka. Jeśli masz wśród znajomych, sąsiadów, w rodzinie np. osoby starsze lub inne z grup ryzyka pomóż im w codziennych sprawach np. zrób zakupy, wynieś śmieci, odbierz leki z apteki, etc.
  4. Pamiętaj o tym, by dbać o dobry stan fizyczny własnego organizmu. Odżywiaj się prawidłowo, nawadniaj i wysypiaj. Dobra kondycja na pewno będzie działać na plus w przypadku ewentualnych problemów.
  5. Zrezygnuj z tradycyjnych powitań, podawania ręki.
  6. Naucz swoje pociechy właściwego sposobu mycia rąk.
  7. Nie wyśmiewaj osób, które się boją. Wytłumacz sytuację i udostępnij tym osobom rzetelne informacje.
… ale przede wszystkim przestrzegaj aktualnych oficjalnych zaleceń (https://gis.gov.pl/)

1.      Często myj ręce

Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

Dezynfekcja rąk MZ

2.      Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania

Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.

3.      Zachowaj bezpieczną odległość

Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

4.      Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

5.      Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej

Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie tutaj.
Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy,  koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).

6.      Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin

Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.

7.      Chroń siebie i innych przed zachorowaniem

Podejrzenie zakażenie SARS-Cov-2 jest powiązane:
– z podróżowaniem po obszarze Chin, w którym zgłoszono przypadki zakażenia SARS-Cov-2, lub
– bliskim kontaktem z kimś, kto podróżował po Chinach i ma objawy ze strony układu oddechowego.

Zachęcamy do zapoznania się informacjami zamieszczanymi  na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego, m.in. z „Komunikatem dla podróżujących”, „Zasadami postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV oraz „Zasadami  postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV W PODRÓŻY LOTNICZEJ ”.

Informacja dla osób powracających z północnych Włoch, Chin, Korei Południowej, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to

  • bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną, lub
  • zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

infolinia NFZ

Back To Top