Skip to content

Firma BCSystems Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Grzybowskiej 43A/84 w Warszawie (00-855) wpisana jest do rejestru przedsiębiorstw prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy KRS pod numerem 0000307969, NIP 5272579175, Regon 141442332. Rejestr Instytucji Szkoleniowych nr 2.14/00038/2009. Wysokość kapitału zakładowego 297 000,00 PLN.

Kontakt

szkolenia@pierwszapomoc.pl
+48 573 432 112
ul. Grzybowska 43A, 00-855 Warszawa

Nasza siedziba

Link

Hipotermia – czy wiesz, że …

Loading

Hipotermia, to obniżenie temperatury wewnętrznej organizmu poniżej wartości uznawanej za minimalną dopuszczalną. Przyjmuje się, iż niezbędne minimum dla naszego organizmu to 36,6 °C. Wychłodzenie może nastąpić w wyniku…

Hipotermia, to obniżenie temperatury wewnętrznej organizmu poniżej wartości uznawanej za minimalną dopuszczalną. Przyjmuje się, iż niezbędne minimum dla naszego organizmu to 36,6 °C. Wychłodzenie może nastąpić w wyniku działania np. niskiej temperatury otoczenia, w którym się znajdujemy (powietrze, woda, śnieg), szybkiego ruchu powietrza lub braku izolacji. Oczywistym jest, że woda wychładza ciało dużo szybciej niż powietrze – ponad 20. krotnie. Niska temperatura w połączeniu z silnym wiatrem i dużą wilgotnością powietrza (i/lub opadami) mogą również bardzo szybko przyczynić się do wychłodzenia organizmu.

 

Na co zwrócić uwagę?
Uczucie zimna, zimne dłonie, stopy, dreszcze – to pierwszy i najwcześniejszy objaw wychłodzenia. Mogą pojawić się także zawroty głowy, uczucie osłabienia ramion i nóg, dezorientacja, niepokój.

Według klasyfikacji szwajcarskiej wyróżnia się 5 stopni hipotermii, którym towarzyszą charakterystyczne objawy:

 

Jeżeli widzisz osobę, której może grozić wychłodzenie  – zareaguj !

 

Jak pomóc?

Przy początkowych objawach (drżenie, uczucie zimna, zimne dłonie stopy) można pomóc sobie samodzielnie. Jeśli masz mokre ubranie zmień je na suche, okryj się grubym kocem, lub np. folią życia. Nie bierz ciepłej kąpieli ani nie spożywaj alkoholu !!!

Jeśli stan poszkodowanego jest poważniejszy to przede wszystkim zadbaj o odizolowanie poszkodowanego od otoczenia powodującego wychłodzenie (wiatr, woda, śnieg, etc.). W miarę możliwości i sytuacji przenieś poszkodowanego do suchego ciepłego pomieszczenia. Można podawać ciepły płyn, jedynie gdy poszkodowany jest przytomny i jest w stanie go wypić samodzielnie. Jeśli jest taka potrzeba – pozbądź się mokrego ubrania, owiń kocami, folią życia link. Ważne jest, aby w trakcie udzielania pomocy, przenoszenia i transportowania poszkodowanego unikać wykonywania gwałtownych ruchów. Zdejmując poszkodowanemu mokre ubranie, w pierwszej kolejności (jeśli zajdzie taka potrzeba) należy je rozciąć, a następnie delikatnie zsunąć, unikając poruszania jego kończynami i tułowiem. Pamiętaj przede wszystkim o jak najszybszym o wezwaniu pogotowia, monitoruj poszkodowanego i w razie potrzeby wykonuj zabiegi resuscytacyjne.

 

hipotermia

 

 

Back To Top