Skip to content

Firma BCSystems Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Grzybowskiej 43A/84 w Warszawie (00-855) wpisana jest do rejestru przedsiębiorstw prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy KRS pod numerem 0000307969, NIP 5272579175, Regon 141442332. Rejestr Instytucji Szkoleniowych nr 2.14/00038/2009. Wysokość kapitału zakładowego 297 000,00 PLN.

Kontakt

szkolenia@pierwszapomoc.pl
+48 573 432 112
ul. Grzybowska 43A, 00-855 Warszawa

Nasza siedziba

Gaz

Tlenek węgla – cichy zabójca – pierwsza pomoc przy zatruciu tlenkiem węgla

Loading

Tlenek węgla – bezbarwny, bezwonny, lżejszy od powietrza i śmiertelnie niebezpieczny. Powstaje na skutek nieprawidłowego spalania się paliw np. gazu, węgla, drewna, etc. Upraszczając – jego działanie na…

Tlenek węgla – bezbarwny, bezwonny, lżejszy od powietrza i śmiertelnie niebezpieczny. Powstaje na skutek nieprawidłowego spalania się paliw np. gazu, węgla, drewna, etc. Upraszczając – jego działanie na organizm:

  • Hemoglobina transportuje tlen z płuc do poszczególnych narządów naszego ciała.
  • Tlenek węgla łączy się z hemoglobiną ponad 200 razy łatwiej niż tlen, a do tego połączenie to jest trwalsze niż połączenie hemoglobiny z tlenem.

 

Objawy zatrucia tlenkiem węgla zależą od jego stężenia objętościowego w powietrzu:

Źródło: Wikipedia.org


Jak chronić się przed zatruciem tlenkiem węgla?

  1. Utrzymuj wszystkie urządzenia: grzewcze, piecyki, kuchenki, kominki itp. w należytym stanie technicznym.
  2. Zadbaj o sprawność instalacji i podłączeń gazowych, kominowych.
  3. Pamiętaj o odpowiedniej wentylacji pomieszczeń. Większość okien posiada funkcję rozszczelnienia, ale pamiętaj przede wszystkim o wietrzeniu pomieszczeń i koniecznie okresowych przeglądach instalacji wentylacyjnych.
  4. Nie zaklejaj kratek wentylacyjnych.
  5. Zainstaluj czujnik tlenku węgla – ich ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych – niewielka cena za bezpieczeństwo.


Jak pomóc osobie, u której podejrzewamy zatrucie tlenkiem węgla?

  1. Rozpoznanie zagrożenia:
      • Objawy zatrucia tlenkiem węgla są bardzo różnorodne i jego rozpoznanie może być trudne. Czasami przypominają objawy grypy, ale bez stanu gorączki.
      • Na ogół w początkowej fazie występują: ból głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi i orientacji, osłabienie, znużenie, przyspieszone tętno, zaburzenia świadomości. U małych dzieci jedynym objawem mogą być wymioty, u ludzi starszych z chorobą wieńcową nasilenie objawów włącznie z zawałem serca.
  2. Pierwsza pomoc polega na usunięciu zatrutego z pomieszczenia. Musisz pamiętać o bezpieczeństwie własnym i innych. Nie wchodź do pomieszczenia, jeśli może to stanowić dla Ciebie zagrożenie. Jeśli oceniłeś, że możesz bezpiecznie udzielić pomocy postaraj się najpierw zapewnić wentylację tego pomieszczenia – otwórz (wstrzymując oddech) drzwi z zewnątrz, okno w sąsiednim pokoju, drzwi od klatki itp. – tak, żeby powstał przeciąg. Pamiętaj, że powietrze w pomieszczeniu z ponadnormalnym stężeniem tlenku węgla jest również niebezpieczne dla Ciebie i osób wokół Ciebie !
  3. W miarę możliwości zapewnij sobie pomoc innych – np. poproś o wezwanie pogotowia i straży, pomoc w wyniesieniu poszkodowanego.
  4. Po wyniesieniu poszkodowanego zapewnij mu dostęp do świeżego powietrza, sprawdź jego oddech. Jeśli nie oddycha natychmiast wezwij pogotowie (jeśli jeszcze nie zostało wezwane) i zacznij resuscytację. Jeśli poszkodowany oddycha i jest nieprzytomny ułóż go w pozycji bezpiecznej. Czekaj na przyjazd karetki, monitoruj jego oddech.

gaz

 

 

Back To Top