Skip to content

Firma BCSystems Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Grzybowskiej 43A/84 w Warszawie (00-855) wpisana jest do rejestru przedsiębiorstw prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy KRS pod numerem 0000307969, NIP 5272579175, Regon 141442332. Rejestr Instytucji Szkoleniowych nr 2.14/00038/2009. Wysokość kapitału zakładowego 297 000,00 PLN.

Kontakt

szkolenia@pierwszapomoc.pl
+48 573 432 112
ul. Grzybowska 43A, 00-855 Warszawa

Nasza siedziba

Link

Zachowanie w tłumie – uciekający tłum

Loading

Nigdy nie lekceważ potęgi mocy. A moc tłumu niewyobrażalną zaiste być może…Oczywiście bez względu na to, czy znalazłeś się w tłumie świadomie, czy przypadkiem postaraj się minimalizować ryzyko, które może ewentualnie Ciebie dotyczyć…

Nigdy nie lekceważ potęgi mocy. A moc tłumu niewyobrażalną zaiste być może…  

Oczywiście bez względu na to, czy znalazłeś się w tłumie świadomie, czy przypadkiem postaraj się minimalizować ryzyko, które może ewentualnie Ciebie dotyczyć (szczególnie w możliwych niebezpiecznych warunkach). Nagłe – niekoniecznie groźne – zdarzenie może wywołać różną reakcję tłumu, na którą powinniśmy być przygotowani.

  1. Jeśli zamierzasz wziąć udział w masowej imprezie, demonstracji etc. przygotuj się wcześniej. Załóż odpowiedni strój. Unikaj luźnych elementów ubrania np. takich, które posiadają sznurowania, apaszek, szalików, krawatów, etc. Korale, długie kolczyki, buty na obcasie nie są także praktycznym rozwiązaniem.
  2. Przed wyjściem dowiedz się nieco o obiekcie, okolicy w której będziesz przebywać. Sprawdź gdzie są wyjścia ewakuacyjne i drogi, którymi możesz opuścić okolicę.
  3. Naucz się na pamięć kilku numerów telefonów np. do rodziny, znajomych – tak abyś w razie utraty telefonu był w stanie skontaktować się lub podać innej osobie numer. Możesz również zapisać te numery telefonów na karcie, która nie pochłania wody (z tworzywa sztucznego lub foliowanego papieru – doskonale nadają się do tego karty ICE link).
  4. Jeśli dzieje się coś niepokojącego nie schylaj się. Jeżeli np. Twój telefon wypadł Ci z ręki nie próbuj go podnosić. To tylko rzecz, którą możesz ponownie kupić. Gdy się schylicie, a tłum może nagle ruszyć się lub wpaść w panikę, nie będziecie w stanie się podnieść i możecie zostać zadeptani.

Zachowanie w uciekającym tłumie:

  1. Jeśli coś Ci wypadło, nie schylaj się – ale jeśli upadłeś i znalazłeś się na ziemi postaraj się podnieść na nogi gwałtownym ruchem, jeśli Ci się nie udało spróbuj złapać się ubrań innych ludzi i postaraj się podnieść. Jeśli i to zawiedzie postaraj się przyjąć pozycję embrionalną. Gdy zrobi się w miarę bezpiecznie spróbuj wstać. Poszukaj służb medycznych i zgłoś się do nich. W szoku możesz nie odczuwać nawet poważnych urazów.
  2. Poruszaj się z prędkością całej grupy – pamiętaj, że każda gwałtowna zmiana prędkości lub kierunku może spowodować, że się przewrócisz lub zostaniesz przewrócony.
  3. Staraj się, abyś nie został wepchnięty do środka. Jeśli znalazłeś się w środku staraj się płynnie przedostać na któryś z boków ewakuującego się tłumu.
  4. Unikaj wąskich przejść oraz szklanych witryn, nie stój przy murze, metalowej siatce, ogrodzeniach, barierkach, etc. – możesz zostać w tych miejscach ściśnięty (lub wypchnięty) przez napierający tłum. Z tego samego min. powodu unikaj wchodzenia do zamkniętych przestrzeni wraz z większą grupą ludzi.
  5. Nie próbuj łapać się poręczy czy innych przedmiotów, bo i tak możesz nie mieć siły, żeby się utrzymać, a dodatkowo narażasz się na odniesienie urazów.

Nade wszystko staraj się zachować zimną krew. Bacznie obserwuj otoczenie, myśl, szukaj rozwiązania. Nie zawsze poddanie się owczemu pędowi jest słuszne. Ufaj sobie nie instynktowi stada. W sytuacji bez wyjścia znajdź trwałą przeszkodę, za którą mógłbyś się schronić – może to być ściana, filar lub inny element trwale przymocowany.

zachowanie w tlumie

 

Back To Top