Pracownicy byli zachwyceni sposobem przekazywania wiedzy, a przez to zaangażowani i zaciekawieni. Wrócili do nas…
Bezpieczeństwo nad wodą. Jak pomóc tonącemu? Pierwsza pomoc tonącemu.
Podczas wypoczynku nad wodą warto dbać o bezpieczeństwo własne, ale szczególnie dzieci pozostających pod naszą opieką. Większość relacji dotyczących niebezpiecznych sytuacji, w których biorą udział dzieci zaczyna się od słów: „
Podczas wypoczynku nad wodą warto dbać o bezpieczeństwo własne, ale szczególnie dzieci pozostających pod naszą opieką. Większość relacji dotyczących niebezpiecznych sytuacji, w których biorą udział dzieci zaczyna się od słów: „…to była chwila, odwróciłem wzrok dosłownie na sekundę…”.
© John Casey – Fotolia.com
Oczywiście lepiej zapobiegać i być świadomym zagrożeń, zatem zacznijmy od kilku banalnie prostych zasad:
- Nigdy nie wchodź do wody po: alkoholu, środkach odurzających i innych środkach/lekach, które przyjmujesz.
- Zwracaj uwagę na dzieci znajdujące się w wodzie. Pamiętaj odpowiadasz za ich bezpieczeństwo !
- Nie skacz do wody w nieznanych miejscach.
- Pływaj tylko w miejscach do tego wyznaczonych i w czasie, w którym jest to dozwolone (flaga biała – kąpiel jest dozwolona, a kąpielisko jest strzeżone przez ratowników WOPR, flaga czerwona – kąpielisko jest nieczynne, warunki nie pozwalają na kąpiel – zobacz flagi i znaki nad wodą ). Jeśli masz wybór – wybierz kąpielisko, na którym jest ratownik.
- Stosuj się do poleceń ratownika.
- Nie wbiegaj do wody, gdy jesteś rozgrzany.
- Jeśli występują u Ciebie schorzenia np. układu krwionośnego – skonsultuj się koniecznie z lekarzem, czy taka forma wypoczynku (plaża, woda, temperatura) jest dla Ciebie bezpieczna.
- Nie odpływaj na materacu za daleko od brzegu.
- Nie pływaj bezpośrednio po posiłku.
- Jeżeli nagle wpadniesz do wody zatkaj ręką usta i nos – możesz w ten sposób uniknąć zakrztuszenia.
- Dbaj o własne bezpieczeństwo. Nawet jeśli świetnie pływasz załóż kapok na łódce, kajaku, rowerze wodnym.
- Jeżeli złapie cię skurcz zachowaj spokój – nie panikuj. Staraj się utrzymać na wodzie i jeśli dasz radę wołaj o pomoc. Wyprostuj nogę i naciągnij mięśnie (palce stopy podciągnij do góry).
- Nawet najlepszy pływak może mieć chwilę słabości lub gorszy dzień. Nie przeceniaj swoich możliwości, oceniaj realnie jaki wysiłek w wodzie jesteś w stanie danego dnia ponieść.
A jeśli zdarzy się coś niebezpiecznego? Widzisz osobę, która tonie…
- Oceń sytuację
- jeśli jest to strzeżone kąpielisko zawołaj ratownika,
- zadzwoń po pomoc – WOPR 601 100 100 lub 112 (wpisz sobie ten numer do kontaktów telefonicznych), pogotowie 999 (wezwanie pomocy )
- poproś o pomoc innych plażowiczów, osoby postronne.
- Oceń możliwości udzielenia pomocy w zależności od odległości tonącego od brzegu, predyspozycji osób udzielających pomocy, posiadanego sprzętu:
- Zawsze pamiętaj o własnym bezpieczeństwie. Podejmując decyzje minimalizuj ryzyko dla siebie jaki i osoby ratowanej.
- Jeśli nie potrafisz pływać, a osoba tonąca znajduje się daleko od brzegu musisz zdać się na pomoc innych, jeśli konieczne jest wejście do wody oceń realnie swoje umiejętności w pływaniu. Pamiętaj nigdy nie wiesz dokładnie jak jest głęboko, jakie jest dno, co znajduje się w wodzie i co może Cię tam spotkać (np. prądy wsteczne nad morzem, silny nurt na rzece, konary, elementy wystające z dna, wodorosty, itp). Jeśli nie jesteś doświadczonym ratownikiem najlepiej staraj się pomóc pozostając na brzegu.
- Jeśli osoba jest blisko brzegu postaraj się podać osobie tonącej cokolwiek, co da szansę jej chwycić się (gałąź, ręcznik, spodnie, wiosło, tyczkę, linę, materac, parawan, złożony parasol przeciwsłoneczny, zawiązany szczelnie worek na śmieci, pusty zakręcony baniak min. 5l przymocowany do liny, etc.). Pamiętaj, że osoba której próbujesz pomóc nie musi działać racjonalnie, może mocno chwycić podany przedmiot i spowodować u Ciebie utratę równowagi, a w efekcie wciągnięcie do wody. Pamiętaj o odpowiedniej asekuracji i bądź przygotowany na różne scenariusze. Nigdy nie podawaj takiej osobie ręki bezpośrednio. Jeśli osoba chwyci przedmiot przyciągnij ją do pomostu, burty łodzi (jeśli łódź jest wystarczająco duża) lub miejsca, w którym będzie mogła stanąć na dnie.
- Możesz skorzystać z łódki lub innego sprzętu pływającego. Jeśli używasz kajaka podpłyń do osoby tonącej od strony dziobu lub rufy. Podanie wiosła może skończyć się w tym przypadku wywrotką. Pamiętaj także o własnym bezpieczeństwie.
- Akcje ratunkowe bezpośrednio z wody są najtrudniejsze. Zadbaj o własne bezpieczeństwo. Koniecznie postaraj się o asekurację przez osoby trzecie oraz element, który podasz osobie tonącej. Najlepiej mieć ze sobą bojkę ratowniczą, pas ratowniczy lub inny niezatapialny przedmiot. Dopływając do tonącego cały czas staraj się być zorientowanym /-ą w przestrzeni (nie płyń z głową zanurzoną w wodzie), obserwuj tonącego i zatrzymaj się w odległości większej niż zasięg jego ramion. Postaraj się nawiązać kontakt – najczęściej szok spowodowany tonięciem uniemożliwia to. Pamiętaj, że osoba która tonie będzie próbowała za wszelką cenę wydostać głowę nad powierzchnię wody. Podaj tonącemu przedmiot, którego będzie mógł się chwycić.
- Osobę nieprzytomną holujemy do brzegu trzymając oburącz za żuchwę przy zachowaniu prostych rąk lub chwytamy osobę dłońmi pod pachami.
- Jeśli podejrzewamy, że osoba poszkodowana mogła doznać urazu kręgosłupa na skutek skoku do wody, podczas wyciągania nieprzytomnego poszkodowanego należy stabilizować jego głowę oraz szyjny odcinek kręgosłupa tak, aby nie powodować pogłębiania się urazu lub go nie spowodować. Osobę ewakuujemy z wody np. przy użyciu chwytu Rauteka.
- Jeśli osoba z podejrzeniem urazu kręgosłupa jest przytomna ewakuujemy ją z wody przy użyciu deski ortopedycznej (mogą być także nosze prowizoryczne np.: drzwi, narty wodne, etc. – ważne aby improwizowane nosze były odpowiednio sztywne). Jeżeli nie mamy możliwości ewakuacji bez możliwości pogłębienia urazu, osoba jest przytomna a warunki otoczenia na to pozwalają, rozważmy możliwość pozostania w wodzie do czasu przyjazdu karetki – pamiętając cały czas o ręcznej stabilizacji głowy i kręgosłupa.
- We wszystkich przypadkach pamiętajcie o wsparciu psychicznym poszkodowanego.
Na brzegu
- Usuwamy ciała obce z ust poszkodowanego – jeśli możemy je bezpiecznie usunąć, udrażniamy drogi oddechowe.
- Sprawdzamy oddech – jeśli poszkodowany nie oddycha, jak najszybciej wykonujemy 5 oddechów ratowniczych.
- Jeżeli podczas wdechów poszkodowany zacznie wymiotować ułóż go w pozycji bocznej, aby nie dopuścić do zachłyśnięcia się.
- Jeśli po 5 oddechach poszkodowany nie oddycha rozpoczynamy resuscytację zgodnie ze schematem: 30 uciśnięć klatki piersiowej na 2 wdechy.
- Jeśli mamy możliwość skorzystania z AED (jak znaleźć AED) pamiętajcie o osuszeniu klatki piersiowej poszkodowanego przed przymocowaniem elektrod.
- Jeśli powrócił oddech połóż osobę w pozycji bezpiecznej. Monitoruj oddech. Zapewnij komfort termiczny ( np. folia życia)