Skip to content

Firma BCSystems Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Grzybowskiej 43A/84 w Warszawie (00-855) wpisana jest do rejestru przedsiębiorstw prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy KRS pod numerem 0000307969, NIP 5272579175, Regon 141442332. Rejestr Instytucji Szkoleniowych nr 2.14/00038/2009. Wysokość kapitału zakładowego 297 000,00 PLN.

Kontakt

szkolenia@pierwszapomoc.pl
+48 573 432 112
ul. Grzybowska 43A, 00-855 Warszawa

Nasza siedziba

Korytarz Ratunkowy Korytaz Zycia

Korytarz ratunkowy – korytarz życia

Loading

Korytarz ratunkowy (korytarz życia) – w aspekcie korzyści płynących ze stosowania nie ma co dyskutować. Krótszy czas dojazdu do miejsca wypadku/przeznaczenia = szybsza pomoc dla poszkodowanych/potrzebujących.

Korytarz ratunkowy (korytarz życia) – w aspekcie korzyści płynących ze stosowania nie ma co dyskutować. Krótszy czas dojazdu do miejsca wypadku/przeznaczenia = szybsza pomoc dla poszkodowanych/potrzebujących. Gdy po wypadku tworzy się korek, karetka często nie ma jak dojechać. Dwa rzędy samochodów całkowicie blokują przejazd, powoli rozjeżdżając się dopiero, gdy karetka na sygnale jest już bezpośrednio za nimi. Taką samą sytuację możemy obserwować codziennie w zakorkowanych częściach miasta. Karetka, straż lub policja próbująca jak najszybciej dojechać do miejsca przeznaczenia często czeka, aż zmienią się światła i samochody przed nimi będą mogły zjechać na bok i umożliwić przejazd dla pojazdu uprzywilejowanego.

Nie  zawsze jednak wiemy jak taki korytarz utworzyć. W wielu krajach europejskich korytarz ratunkowy został usankcjonowany prawnie, a statystyki niezaprzeczalnie dowodzą słuszności jego stosowania. W Polsce obowiązek tworzenia korytarza życia został po raz pierwszy uregulowany prawnie w kodeksie drogowym przez Ustawę z dnia 16 października 2019 r. – o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przepisy są obowiązujące od 6 grudnia 2019 roku.

Jak zatem tworzyć korytarz ratunkowy? Stosuj się do poniższych zasad:

  1. Jeżeli widzisz, że droga zaczyna się korkować zjedź na bok pasa (przykłady poniżej). Pojazdy jadące lewym pasem jak najbardziej na lewo, pojazdy jadące pasem prawym i środkowym (jeśli jest) jak najbardziej na prawo. Wszystkie pojazdy powinny znajdować się równolegle do osi jezdni. Pomiędzy nimi powstaje równy i wystarczająco szeroki korytarz.
  2. Zachowaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego Cię pojazdu. Jeśli zajdzie taka potrzeba będziesz mieć odpowiednio dużo miejsca, żeby bardziej zjechać na bok. Jeśli jesteś na końcu korka np. na drodze ekspresowej lub autostradzie włącz światła awaryjne.
  3. Jeśli inni kierowcy utworzyli już korytarz nie próbuj nim przejechać. I tak nie dojedziesz szybciej, a na dodatek zablokujesz przejazd pojazdom uprzywilejowanym i utrudnisz prowadzenie akcji ratunkowej.
  4. Zawsze pamiętaj o tym, że takim korytarzem: karetka, straż czy policja może poruszać się w obu kierunkach – zachowaj ostrożność.

korytarz ratunkowy korytaz zyciapobierz

Back To Top