Skip to content

Firma BCSystems Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Grzybowskiej 43A/84 w Warszawie (00-855) wpisana jest do rejestru przedsiębiorstw prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy KRS pod numerem 0000307969, NIP 5272579175, Regon 141442332. Rejestr Instytucji Szkoleniowych nr 2.14/00038/2009. Wysokość kapitału zakładowego 297 000,00 PLN.

Kontakt

szkolenia@pierwszapomoc.pl
+48 573 432 112
ul. Grzybowska 43A, 00-855 Warszawa

Nasza siedziba

Link

Załamanie lodu – jak pomóc?

Loading

Zachowanie na lodzie – czyli krótko o tym co robić, żeby było bezpiecznie i co zrobić gdy zrobiło się niebezpiecznie. Pamiętajcie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na lodzie, szczególnie podczas przebywania na lodowiskach naturalnych.

Zachowanie na lodzie – czyli krótko o tym co robić, żeby było bezpiecznie i co zrobić gdy zrobiło się niebezpiecznie. Pamiętajcie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na lodzie, szczególnie podczas przebywania na lodowiskach naturalnych.

  1. Pamiętaj, że najbezpieczniejszym miejscem jest lodowisko zorganiowane do uprawiania sportów zimowych. Zamarznięte stawy, rzeki i inne zbiorniki wodne nie są miejscami bezpiecznymi.
  2. Przed wejściem na lód sprawdź ,czy jest bezpiecznie.
  3. Lód musi mieć co najmniej 10 cm grubości.
  4. Nie powinno być na nim przerębli, a temperatura otoczenia musi być ujemna.
  5. Dzieci bez opieki dorosłych nie powinny same przebywać na lodzie.
  6. Jeśli na lodzie znajduje się śnieg – zachowaj szczególną ostrożność. Zdarza się, iż pod pokrywą śnieżną może znajdować się przerębel.
  7. Jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi lub słyszysz trzeszczenie lodu natychmiast zejdź z lodowiska.

 

Co zrobić, gdy zdarzył się wypadek?

Jeśli jesteś świadkiem

  1. Jeśli jesteś świadkiem takiego zdarzenia pamiętaj, o własnym bezpieczeństwie. Skoro lód załamał się pod inną osobą, tak samo może stać się gdy Ty na niego wejdziesz. Nie rzucaj się bezmyślnie na ratunek.
  2. Natychmiast wezwij pomoc (wezwanie pomocy link) – najlepiej straż pożarną, która dysponuje specjalistycznym sprzętem. Staraj się nie spuszczać wzroku z tonącego. Poproś inne osoby wokół o pomoc.
  3. Jeśli wezwałeś pomoc i zdecydowałeś się przystąpić do działania – jeśli jest taka możliwość – zapewnij sobie wsparcie innych świadków zdarzenia:
    1. Poszukajcie przedmiotu, który możecie podać osobie tonącej. Może to być: szalik, kurtka, sanki, sznurek, kij, deska, pasek od spodni – cokolwiek, co osoba poszkodowana będzie mogła dosięgnąć i chwycić. Możesz wykorzystać: drabinę, łódź, linkę holowniczą, lub cokolwiek co znajdziesz lub będziesz miał do dyspozycji (np. przewody rozruchowe w samochodzie czy odcięty pas bezpieczeństwa, itp). Wszystko zależy od miejsca, w którym będziesz.
    2. Jeśli zdecydujesz się wejść na lód, zabezpiecz się wcześniej przywiązując liną. Połóż się i poruszaj czołgając się. W ten sposób rozkładasz ciężar własnego ciała na większą powierzchnię. Staraj się nie wykonywać gwałtownych ruchów. Nie wchodź na lód bez zabezpieczenia – pamiętaj chcesz pomóc, a nie stać się kolejną poszkodowaną osobą – zadbaj o bezpieczeństwo własne !
    3. Nie podawaj bezpośrednio ręki osobie tonącej. Pamiętaj, że może Cię ona wciągnąć pod lód.
    4. Jeśli towarzyszą Ci inne osoby możecie razem położyć się na lodzie, złapać za nogi i tworząc łańcuch zbliżyć się do osoby poszkodowanej – zadbajcie o własne bezpieczeństwo !
  4. Pamiętaj, że osoba poszkodowana jest w szoku i jej zachowanie nie musi być racjonalne. Ubranie osoby poszkodowanej, które nasiąka wodą stanowi dodatkowe obciążenie.

 

Jeśli pod Tobą załamał się lód ?

  1. Postaraj się nie wpadać w panikę. Wiem to bardzo, bardzo trudne. Postaraj się uspokoić i ocenić sytuację.
  2. Jeżeli w pobliżu są inne osoby – krzycz. Jeśli nie ma nikogo, nie trać czasu na wzywanie pomocy. Masz kilka minut i musisz wykorzystać wszystkie siły i czas do uratowania.
  3. Z każdą chwilą będzie Ci chłodniej, a Twoje ubrania będą nasiąkać wodą. Jeśli ubranie np. buty lub kurtka krępują Twoje ruchy lub czujesz, że stają się zbytnim obciążeniem postaraj się je zdjąć.
  4. Znajdź miejsce, w którym lód w przeręblu wydaje się najgrubszy – może to być kierunek z którego wszedłeś na lód. Postaraj się ułożyć płasko na wodzie. Rozłóż szeroko ręce i postaraj się wpełznąć na lód.  Jeśli lód załamuje się przy próbie wyjścia, a przerębla nie jest duża, postaraj obrócić się na plecy, i jest taka możliwość zaprzeć stopami o przeciwległy koniec i podciągnąć jednocześnie łokciami lub rozkładając szeroko ręce.
  5. Kiedy uda Ci się wyjść w wody, nie wstawaj, czołgaj się na brzuchu do samego brzegu. Wezwij pomoc !

 

Po wyciągnięciu z wody sprawdź funkcje życiowe poszkodowanego. Jeśli nie oddycha natychmiast rozpocznij RKO rozpoczynając od pięciu wdechów ratowniczych. Pamiętaj, że poszkodowany jest wychłodzony. Jak postępować w przypadku hipotermii dowiesz się tutaj:Hipotermia link

 

zachownie na lodzie

Back To Top